Antialergické matrace síce nepatria medzi najlacnejšie matrace, no táto investícia stojí za to, veď predsa ide o vaše zdravie alebo zdravie vašich blízkych. Pozrime sa na to, ako vybrať ten najlepší matrac pre alergika. Pamätajte na to, že kvalitný matrac je základom. Dôležitý je taktiež aj váš prístup.

Žena s kúdolom prachu pred tvárou.jpg

  1. Matrac musí dýchať

Ak máte alergiu zabudnite na matrace z polyuretánovej peny. Tento materiál totiž nepatrí k tým najpriedušnejším. Preto sa v ňom môžu hromadiť baktérie, roztoče, plesne, iné choroboplodné zárodky a taktiež prach. Pre zdravého človek nejde o žiadnu vážnu prekážku, no pre alergika áno.

  1. Pružinové alebo pamäťové

Pružinové, taštičkové alebo matrace z pamäťovej peny sú pre alergikov tou najlepšou možnosťou. Sú priedušné takže prirodzene nedochádza k premnoženiu „nezdravých“ vecí, ktoré sú pre alergikov závažným problémom, teda tým hlavným.

  1. Pozor na roztoče

Roztoče predstavujú problém aj pre tých, ktorí alergiou netrpia. Môžu sa však postarať o to, že sa v blízkej budúcnosti na alergologické oddelenie budú musieť vybrať. Preto nie je na škodu vyberať matrace so špeciálnym poťahom, ktorý zabraňuje množeniu týchto parazitov. To platí ako pre alergikov, tak pre zdravých spáčov.

  1. Zachránia vás aj latexové

Latexové matrace sú vyrobené z čisto prírodného kaučuku alebo kombináciou prírodného a syntetického latexu. V oboch prípadoch však ide prirodzene antialergické materiály, takže ide o veľmi dobrú voľbu pre alergikov.

Žena, ktorá drží slnečné okuliare v rukách a leží na posteli.jpg

  1. Kvalitný matrac nestačí

Základom pre všetkých alergikov je kvalitný matrac. O ostatné sa však musíte postarať vy sami. Nezabúdajte pravidelne vetrať svoju spálňu, často prať posteľnú bielizeň a špeciálne antialergické obliečky taktiež nezaškodia. Matrac by ste mali pravidelne čistiť a nechať preschnúť. Každý z nás sa v noci totiž potí a všetok pot putuje práve do matraca.