Milióny článkov a upozornení o tom, že v spálni sa nesmie nachádzať modem od wifi, notebook, či telefón, a to dokonca ani vo vypnutom stave. Je to ale naozaj pravda? Je elektronika v spálni naozaj tak nebezpečná? Odborníci v tom nemajú úplne jasne.

macbook.jpg
 
Ak by ste sa na otázku, či je elektronika v spálni pre naše zdravie naozaj škodlivá, opýtali desiatich rôznych odborníkov, verte, že by ste nedostali dve rovnaké odpovede.  Fakt, ktorý by nám mal škodiť, sú elektromagnetické vlny, ktoré tieto spotrebiče vyžarujú. Pravda je však taká, že tieto vlny existujú všade okolo nás, a to dokonca aj vtedy, ak sa nachádzame uprostred lesa. Napríklad také silné radary, môžu vlny vyžarovať až do vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov. Ak by ste teda zo svojej spálne vyhodili všetko, čo funguje na elektrinu, aj tak by ste túto miestnosť od elektromagnetického žiarenia nevyčistili úplne.
Mnohí odborníci tvrdia, že ani jeden doteraz vykonaný výskum v skutočnosti nepotvrdil výrazne negatívny vplyv elektronických spotrebičov na zdravý a kvalitný spánok človeka.
 
Na druhej strane ale môžeme povedať, že zapnutý mobil pri hlave, alebo router od internetu na nočnom stolíku, množstvo elektromagnetických vĺn, predsa len o niečo zvýšia. Ak sa teda tieto prístroje nemusia nachádzať práve vo vašej spálni, je dobré ich umiestniť do iných častí bytu.

sms.jpg
 
Úplne iným prípadom, sú ľudia, ktorí sú na elektromagnetické žiarenie precitlivení. Či do tejto skupiny patríte, nemusí byť až tak ľahké odhaliť. Väčšinou sa to prejavuje napríklad bolesťami hlavy, sťaženým dýchaním, závratmi, alebo zvýšeným tepom, či krvným tlakom. Ak teda na sebe pozorujete niektoré z týchto prejavov v čase, keď sa vo vašej bezprostrednej blízkosti nachádza mobilný telefón, alebo notebook, určite by ste mali svoju spálňu od elektroniky, takpovediac vyčistiť.