Keď držíte v náručí vaše malé dieťaťko, ktoré ešte nevie chodiť ani rozprávať, v tú chvíľu netušíte, čo ho bude v budúcnosti baviť, akú školu vyštuduje, akú prácu bude vykonávať. Postupne, ako rastie, nad tým začnete uvažovať intenzívnejšie. Pretože ste to práve vy, kto im ukazuje cestu vpred, cestu, ktorou sa vydajú do sveta. Nie vždy je to však také ľahké, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Čo ak mu hokej nepôjde? Čo ak na klavír bude chodiť s nechuťou? Čo ak na mňa bude kvôli dlhým a náročným tréningom krasokorčuľovania nadávať? A vďaka takýmto čo ak konšpiráciám sa vám znechutí len tá predstava dať dieťa na nejaký krúžok. rodina.jpgPrečo by ste však vašu ratolesť nemohli podporovať vy v jej maličkých krokoch k dospelosti tým, že dáte hlavy dokopy a vyberiete si spoločné hobby?
Už len to, že s vaším dieťaťom vybehnete na ihrisko zahrať si futbal. Keď uvidí, ako to baví vás, možno ho to natoľko zaujme, že sa v tom bude chcieť zlepšovať, aby bolo aspoň také dobré, ako ste vy. Potom samo povie áno, milujem tento šport, toto chcem robiť, a čo vy viete, možno ste práve objavili nového Hamšíka.
Ak ste skôr umelecký typ a hráte na nejaký nástroj, skúste ho zapojiť do svojej hry. Ukázať mu noty, stupnice naučiť ho Daj labku. Možno ho to chytí za srdce a bude sa chcieť stať virtuózom.holčička hraje na kytaru.jpg
Chcete sa naučiť nový jazyk? Výborne. Zavolajte na túto výzvu aj svoje dieťa. Nebudete na to sami, keby ste to chceli vzdať, vedľa seba nájdete najlepšiu motiváciu a svojej krvi zaistíte bonusový bod nielen do školy, ale aj do budúcnosti. Samozrejme, nejedná sa len o spoznávanie cudzích jazykov. Vždy vás zaujímalo hrnčiarstvo? Chceli ste byť amatérsky fotograf? Vlastniť zbierku krásnych bonsajov? Za vyskúšanie nedáte nič a možno to vaše dieťa pohltí viac, ako vás samých.
A ak by vám nakoniec nič z tohto nevyšlo, ešte je tu možnosť kúpiť si domáce zvieratko. Spojí rodinu, rozveselí celú domácnosť a dieťa sa naučí zodpovednosti za iného živého tvora.