Ak by ste si radi spravili na chvíľu pauzu od kofeínu a hľadáte informácie o káve bez kofeínu, narazíte aj na množstvo nepravdivých výrokov. My sme pre vás spracovali 5 vyvrátených mýtov, vďaka čomu si budete môcť bezkofeínovú kávu vybrať omnoho jednoduchšie.

1. Každá bezkofeínová káva je rovnaká
Káva bez kofeínu sa vyrába z klasických kávových zŕn, ktoré sú však pred pražením zbavené kofeínu. Proces prebieha buď pomocou chemických látok alebo bežnej vody. Z toho vyplýva, že druhov kávy bez kofeínu môže existovať rovnako široká škála ako je tomu u bežnej kávy.

861_es113613

Na kvalite bezkofeínovej kávy sa podieľa hneď niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí spôsob odstránenia kofeínu, výrobca, ďalšie spracovanie alebo kvalita pôvodných kávových zŕn. Chuť kávy bez kofeínu je zároveň ovplyvnená aj tým, ako ju pripravíte. V dnešnej dobe je k dispozícii instantná káva bez kofeínu, bezkofeínová mletá káva a tiež aj kávové zrná bez kofeínu. Nech už ste zvyknutí pripravovať kávu akokoľvek, s kávou bez kofeínu sa nemusíte obmedzovať.

2. Káva bez kofeínu obsahuje vždy množstvo chemikálií
To, či bezkofeínová káva obsahuje chemikálie alebo nie, je dané hlavne spôsobom extrakcie kofeínu. Dnes sa na extrakciu používa predovšetkým švajčiarsky vodný proces. Ako z názvu tejto metódy vyplýva, na odstránení kofeínu sa používa iba voda. Kofeín je totiž vo vode dobre rozpustný, a tak môžeme premývaním dosiahnuť jeho extrakciu.

3. Bezkofeínová káva nechutí dobre
Jediná látka, ktorá nie je v káve bez kofeínu prítomná, je kofeín. Všetky antioxidanty, minerály a ďalšie chemická látky sú prítomné v plnom množstve. Chuť je spolu s arómou zachovaná a vy si tak môžete aj naďalej užívať tie voňavé chvíle so šálkou kávy.

4. Bežná káva je zdravá kvôli kofeínu
Kofeín je látkou, ktorá má na náš organizmus stimulačné účinky, čo je jedným z hlavných dôvodov, prečo ju ľudia pijú. Zdravotné benefity sa však skrývajú aj v ďalších zastúpených látkach, akými sú predovšetkým antioxidanty. Niektoré pozitívne účinky kávy sú s odstránením kofeínu ešte silnejšie.

294_916-bio-instantni-kava-bez-kofeinu-100-g

5. Po káve bez kofeínu sa nedá spať
Pojem „bezkofeínová káva“ môže byť pre niekoho mierne zavádzajúci, keďže extrakčné procesy nedokážu odstrániť všetok kofeín. Pravdou je, že sa aj v bezkofeínovej káve nachádza nejaké stopové množstvo kofeínu. V žiadnom prípade však nejde o dávku, ktorá by vás prinútila bdieť po celú noc.
Bezkofeínová káva je výbornou alternatívou pre tých, ktorí by mali obmedziť prísun kofeínu do tela. Proces extrakcie kofeínu odstraňuje zo zŕn takmer všetok kofeín a ponecháva v nich všetky ostatné zdraviu prospešné látky. Jej chuť je tým pádom porovnateľná s chuťou bežnej kávy a jej kvalita sa odvíja v podstate od rovnakých parametrov. Vyskúšate ju zajtra ráno aj vy?