Každý z nás má svoje vysnívané bývanie. S rastúcou cenou nehnuteľností sa bohužiaľ veľká časť z nás k nemu len tak ľahko nedostane. Aj malý byt môže byť pre nás útulným domovom, stačí iba zvoliť správne prvky a vytvoriť v ňom dostatok miesta na pohodlné bývanie. Aké sú základné pravidlá, ktoré uplatniť v menších priestoroch?
 interiér.jpg
Podlahy
Veľmi dôležité je zjednotiť všetky podlahy v byte. Ak ste plánovali mať v jednej miestnosti koberec a v druhej parkety, rovno na to zabudnite. Ak si bez koberca neviete predstaviť svoje bývanie, preferujte malé kusové koberce pred tými, ktoré pokrývajú celú miestnosť. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že podlahy by mali byť o niečo tmavšie ako steny. Napriek tomu je však potrebné vybrať čo najbledšie podlahy, pretože Vám pomôžu priestor opticky rozšíriť.
 
Steny
Steny by mali byť vo svetlých farbách. Ak nechcete zvoliť bielu farbu, používajte farby v jemných odtieňoch. Studené farby ako napríklad zelená, fialová alebo modrá. Nič nepokazíte ani výberom šedej alebo bielej farby. Vyhnite sa tiež rôznym vzorom alebo výrazným tapetám.
 
Svetlo
Okno pomáha opticky rozširovať priestor, pretože vytvára dodatočný výhľad. Ak predsa len potrebujete aspoň čiastočne zakryť výhľad nechceným pozorovateľom, dajte prednosť svetlejším a decentným závesom alebo záclonám. Tmavé závesy by Vám ho zbytočne zmenšovali. Ďalším dôležitým bodom je osvetlenie. Je potrebné staviť na decentné osvetlenie ako napríklad bodové svetlá a menšie lustre, ktoré sú rozmiestnené po jednotlivých miestnostiach tak, aby boli lepšie presvetlené. Masívne lustre sú v tomto prípade tabu.dekorace.jpg
 
Zrkadlá
Odraz v zrkadle Vám miestnosti pomôže opticky zväčšiť. Môžeme ho umiestniť takmer kdekoľvek v byte. Ideálnym riešením je zakomponovať zrkadlá aj do nábytku ako sú napríklad vstavané skrine.
Nábytok
V menších priestoroch by bol masívny nábytok a rovnako aj veľké množstvo skriniek viac na škodu ako na úžitok. Nič nepokazíte vstavanou skriňou, ktorá Vám poskytne dostatok odkladacieho priestoru. Najvhodnejšie sú také, ktoré pokrývajú celú stenu. Bez zbytočného zaberania miesta ho získate aj umiestneným políc priamo na stenu. Skvelým riešením je aj rozkladací nábytok, napríklad kuchynský stôl, ktorý roztiahnete iba vtedy, keď ho budete potrebovať. V tomto prípade stojí za zváženie aj zaobstaranie si nábytku na mieru.