Posteľ by nebola posteľ bez viacerých základných prvkov. Jednou z tých dôležitých vecí, ktorá by nemala chýbať na žiadnej posteli je plachta. Okrem toho sa tiež na lôžku stretávame aj prikrývkou a perinou, obliečkami na posteľ či s dekami. Avšak plachta je to, čo sa priamo spája s matracom. Jej hlavná úloha spočíva v ochrane matraca. Preto je dôležité, aby ste mali plachtu na posteli kvalitnú. Špeciálnu kategóriu tvoria napinacie plachty na postel, ktoré vo viacerých smeroch uľahčujú bývanie. Poradíme vám, ako si ich vybrať správne!

postel

Plachty na posteľ a ich základné druhy

V súčasnosti sa už na trhu stretávame s viacerými typmi plachiet na posteľ. Vybrať si tú správnu však môže byť častokrát náročné. Medzi zaručenú klasiku patrí pevná posteľná plachta. Tá je charakteristická tým, že nemá k dispozícii gumičky. Znamená to, že je náročnejšie ju uchytiť o posteľ. Je však charakteristická svojou trvácnosťou a pevnosťou. Okrem toho boli v minulosti tieto plachty považované aj za vzdušné, vďaka čomu sa tešia veľkej obľube aj dnes. Ďalším, pomerne používaným typom plachiet je jersey plachta. Jersey predstavuje špeciálny materiál, ktorý je utkaný z malých zrnitých očiek. Je charakteristická aj tým, že je elastická. Mnoho ľudí oceňuje aj to, že takýto materiál nie je krčivý a má tiež dobrú savosť. To oceníte hlavne v teplých, letných mesiacoch. Ak tiež hľadáte plachtu, ktorá bude charakteristická svojou stálofarebnosťou, práve jersey materiál je tou správnou voľbou! Pred niekoľkými rokmi nastal veľký boom s froté plachtami. Tie sú vyrobené z rovnakého materiálu, ako uteráky a osušky. Ich kvalitatívne vlastnosti oceníte hlavne v zime, kedy vás dokonale zahrejú.

povlečení

Ďalším typom plachty, ktorá sa v súčasnosti teší veľkej obľube je napínacia plachta na posteľ. Tú oceníte hlavne pri jej aplikácii na posteľ. Na posteľ ju navlečiete pomerne rýchlo a ďalšou výhodou je aj to, že bude na posteli držať. Pri výbere vhodných plachiet na posteľ by sme sa mali zamerať hlavne na materiál, z akého sú zhotovené. Materiál by mať byť kvalitný, pevný a hlavne zdraviu nezávadný. Častokrát sa stretávame s tým, že ak je materiál zvolený nesprávne, človek si môže privodiť aj kožné problémy. Preto výber plachty nezanedbajte. Na stránke https://www.luxusna-spalna.sk/nájdete všetky dôležité informácie. Doprajte si aj vy kvalitný spánok!