Nie nadarmo sa hovorí, že deti sa dokážu najmä v mladšom veku veľmi rýchlo učiť. Obdobie skorého ranného detstva je preto mimoriadne dôležitým obdobím, ktoré má na vývoj dieťaťa nesmierne významný vplyv. Skvelým pomocníkom, vďaka ktorému nie len vaše dieťa zabavíte, ale taktiež podporíte aj jeho hravosť, kreativitu, fantáziu a správny vývoj, sú hračky. S pomocou hračiek deti dokážu rozvíjať svoje logické myslenie, trénovať si zmysly, učiť sa tvary, farby, ale aj ovládanie svojich vlastností a emócií. Podľa čoho sa však pri výbere ideálnej hračky pre vaše dieťa riadiť? Určite zaváži najmä vek dieťaťa, od ktorého sa odvíja napríklad to, ako veľmi môže byť hračka pre neho nebezpečná.

domečky pro panenky

Od najmenších až po predškolský a školský vek

Pre batoľatá je vhodné kupovať také hračky, ktoré sú vyrobené z bezpečných materiálov a neobsahujú príliš malé súčiastky, ktoré vie dieťa raz-dva prehltnúť. Dobrou voľbou môžu byť napríklad hračky z prírodných netoxických materiálov, ako je drevo. Zároveň môžete zvoliť hračky, ktoré pomáhajú s učením sa základných tvarov a farieb, čím dieťa pripravíte na príchod do škôlky.

Pre o niečo väčšie detičky v predškolskom veku sú zase vhodné napríklad bábiky a domčeky pre bábiky, vďaka ktorým sa vedia naučiť citu a jemnosti, ale prezliekaním, kŕmením, kúpaním a česaním bábiky aj potrebe starostlivosti a dôležitosti hygienických návykov. K učeniu o poriadku a čistote môže zase prispieť to, že vaše dieťa naučíte, že hračky si po hre treba po sebe upratať na ich určené miesto. Okrem toho sú hračky skvelým nástrojom, prostredníctvom ktorého sa dieťa dokáže naučiť aj fungovanie medziľudských vzťahov, napríklad vo forme požičania svojej hračky kamarátovi zo škôlky.

panenka

A čo pre školákov? Prváčikom a starším školákom môžete zvoliť aj o niečo komplikovanejšie hračky, ktorú budú podporovať ich myslenie, zvedavosť, ale taktiež aj miernu súťaživosť. Na podporu zapojenia myslenia, logiky a zvedavosti je preto vhodné voliť napríklad rôzne stolné či iné hry (pozor však na počítačové hry) alebo kolekcie pre malých vedcov, pomocou ktorých môžu objavovať čokoľvek, čo ich zo sveta vedy zaujíma. Učenie zdravej súťaživosti môžu zase podporiť autodráhy, kde vie dieťa pretekať so svojimi kamarátmi a okrem snahy uspieť sa tým pádom naučí aj dôležitosti prijatia prehry.

Pre lepšiu inšpiráciu pri výbere ideálnej hračky pre vaše dieťa navštívte www.hawaj.sk, kde nájdete stovky krásnych a zaujímavých hračiek pre tých najmenších až po veľkých školákov.