Niekto sa otázke investovania vyhýba, lebo o neho nemá záujem. Pritom by ale každý z nás chcel byť nejakým spôsobom materiálne poistený, hlavne v časoch nejasnej budúcnosti. Niektoré investície pritom skutočne nemusia byť náročné. Či už z hľadiska potrebného kapitálu alebo potrebného „know-how“.

placka na notách

  • K populárnym možnostiam sa preto radí investičné zlato a jeho kúpa zo špecializovanej predajne. Je to vlastne investícia do cennej zliatiny, tehličky alebo mince, ktorá si stráži svoju hodnotu.

A niečo ako stála a perspektívna hodnota žiaľ nie je vlastnosť, ktorú by sme si spájali s klasickými peniazmi a ich kurzom. Kameňom úrazu sú inflácie a fakt, že za desať a viac rokov si za svoje peniaze kúpite podstatne menej, ako by ste si kúpili dnes. Vlastne sa stačí pozrieť necelých dvadsať rokov späť a vidíme veľké rozdiely. Vyššie ceny, vyššie poplatky a odvody,… pritom zarobené peniaze míňame stále rýchlejšie. Skutočne si ich prestávame spájať s pojmom stabilná rezerva.

  • A práve stabilnú rezervu najlepšie prezentuje zlato vo fyzickom vlastníctve.

Je to majetkové pokrytie, ideálne do budúcna. Nie je to preto typ investície, na ktorej by ste dokázali obratom zarobiť. Respektíve nie je to jej hlavný účel, hoci tento cenný kov je vysoko likvidný a obchoduje sa s ním 24 hodín denne. Pri jeho skutočne stálej a v podstatne nemennej hodnote však nebudeme kupovať zlatú tehličku, aby sme ju vzápätí predali. Takáto tehlička alebo minca bude našim vlastným majetkovým poistením. A to dokonca aj v čase možnej krízy, kedy bude takáto investícia ešte cennejšia.

placka na krabičce

Je však nutné poznamenať, že k fyzickému zlatu sa najlepšie dostanete cez overenú predajňu, ktorá sa týmto predajom špecializuje už niekoľko rokov. Pretože NBS a Mincovna Kremnica neposkytujú zlato za týmto účelom. Väčšinou teda vravíme napríklad o kúpe hodnotného švajčiarskeho alebo rakúskeho zlata, na ktorého kúpu sa dokonca neviaže prirážka DPH.