Menopauza muža je normálny fyziologický proces starnutia tela, ak nie je sprevádzaný ťažkosťami a klinickými prejavmi. Ak mužská menopauza nastane pred dosiahnutím veku 45 rokov, považuje sa za skorú, ak je neskorá tak príde po 60 roku. Ak existujú ťažkosti a zmeny v kardiovaskulárnych a urogenitálnych systémoch, menopauza sa nazýva patologická. Tento stav je nutne sprevádzaný neurotickými poruchami. Hlavnou príčinou menopauzy je celkové starnutie tela. Avšak, menopauza môže spôsobiť zápalové ochorenie pohlavných orgánov ( orchitída , epididymitída, orchiepididymitis), testikulárne nádory, obehové zlyhanie semenníkov…

stres

Príznaky menopauzy u mužov
Medzi možné príznaky menopauzy patrí búšenie srdca, začervenanie tváre, závraty , ktoré sa vyskytujú častejšie a sú oveľa závažnejšie, psycho-emocionálna a fyzická záťaž. V niektorých prípadoch dochádza k poklesu krvného tlaku, čo môže viesť k rozvoju hypertenzie . Až 90% mužov poukazuje na zhoršenú a zníženú sexuálnu túžbu (libido), erektilnú dysfunkciu, uniektorých mužov dochádza k zrýchlenej ejakulácii a skracovaniu trvania pohlavného styku. Objem spermií a počet spermií klesajú. Kvôli porušeniu produkcie mužských hormónov sa mení  vzhľad osoby: objavuje sa chlpatosť pokožky a svalov, tuk sa ukladá do zadku a stehien.  Závažnosť symptómov sa mení. Trvanie menopauzy je od 2 do 5 rokov.

nešťastný muž

Čo môžete urobiť?
Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov a myslíte si, že máte menopauzu, poraďte sa s lekárom. Sami musíte nevyhnutne viesť zdravý životný štýl, mať dostatok času na odpočinok, stráviť čas na čerstvom vzduchu a pohybovať sa. Sledujte stravu a svoju váhu. Lekár musí vykonať vyšetrenie, zistiť príčinu vášho zlého zdravia. V niektorých prípadoch budú naplánované ďalšie štúdie (vrátane ultrazvuku prostaty, krvný test na antigén špecifický pre prostatu. Lekár odporučí správnu výživu, v prípade potreby predpisuje režim liečebnej terapie.  Niektoré štúdie ukazujú, že mužská menopauza zhoršuje koronárne ochorenie srdca (zvyšuje pravdepodobnosť srdcových infarktov a mŕtvice), vedie k zníženiu imunity a je ďalším predisponujúcim faktorom rozvoja Alzheimerovej choroby.