Laparoskopia je operačná metóda, ktorá sa uplatňuje v gynekológii, urológii a brušnej chirurgii. Zameriava sa mäkké tkanivá a jednotlivé orgány, ktoré sa dajú liečiť touto miniinvazívnou endoskopickou operáciou.
Priebeh laparoskopie
Laparoskopia sa vykonáva cez malý rez v oblasti pupka. Cez tento rez sa zavedie hrubá trubica – trokár (priemer trubice je 0,5 až 1,2 cm). Cez trokár sa do brušnej dutiny zavádzajú miniatúrne nástroje, alebo videokamera. Takto lekár vidí aj bez operácie čo sa nachádza v brušnej dutine, prípadne môže vykonať aj niektoré operačné zákroky. Pre lepšiu viditeľnosť sa do brucha zavedie plyn CO2. Brucho sa vďaka tomu nafúkne a orgány sa od seba navzájom oddelia. Lekár si môže všetky orgány lepšie prezrieť. Po skončení laparoskopie sa plyn vypustí.
V prípade potreby sa môže vykonať viac rezov. Vykonávajú sa len v prípade keď lekár potrebuje lepší prístup k operovanému orgánu.
Uplatnenie laparoskopie
Laparoskopia sa v minulosti uplatňovala len v brušnej chirurgii. V súčasnosti sa ale používa už aj v gynekológii a urológii. Dokáže plnohodnotne nahradiť operačný zákrok a zlepšiť zlý zdravotný stav pacientov.
Brušná chirurgia
- Odstránenie žlčníkových kameňov, žlčníka, slepého čreva, sleziny, bandáž žalúdka, operácie vnútrobrušných dutín. Môže sa ňou vykonať aj resekcia žalúdka, čriev, alebo pečene.
Gynekológia
- Sterilizácia, operačné zákroky pri mimomaternicovom tehotenstve, odstránenie maternice, diagnostikovanie zápalu pohlavných orgánov, vyšetrenie zrastov
Urológia
- Odstránenie močového mechúra, prostaty, alebo obličky
Laparoskopia je operačný zákrok, malý, neinvazívny, ale predsa len ide o druh operácie. Pacient pred ňou podstupuje klasické predoperačné vyšetrenia (EKG, rozbor krvi, moču). Minimálne 6 hodín pred zákrokom pacient nesmie jesť ani piť.
Veľkou výhodou laparoskopie je skrátenie pooperačného pobytu pacienta v nemocnici. Rana po operácii je veľmi malá, stačia na ňu 2 stehy, takže nehrozí väčšia strata krvi a aj jazva po nej je takmer neviditeľná.