Jazdiť na koni skúšal už kdekto. A mnoho ľudí vám aj povie, že na koni jazdiť vie, avšak po vysadnutí na toto ušľachtilé zviera veľmi rýchlo zistíte, že reči sa hovoria, ale činy akosi nestíhajú. A tak to platí často aj pri jazde na koni.

kůň

Ten správny postoj

Tak ako v iných športoch, aj pri jazde na koni je veľmi dôležitý postoj – v tomto prípade je správnejšie alebo presnejšie vyjadrenie slovo – posed. Skrátka ide o to, že treba vedieť na koni sedieť správne. To znamená, že sa nesmieme hrbiť, alebo prílišne predkláňať. Na koni treba sedieť pekne rovno. No nie ako svieca, ale s pružnou chrbticou a telom, ktoré sa vie prispôsobiť pohybom zvieraťa.

A čo vaše nohy?

Odpoveď na túto otázku znie často: veď ich mám v strmeňoch! Tým to však nekončí. Pretože nohy v strmeňoch môžu byť umiestnené správne ale aj nesprávne.

Ako je to teda správne? Najprv sa musíme presvedčiť, či máme správne nastavenú dĺžku strmeňov. Pre každú jazdu je charakteristická iná dĺžka, takže najprv si treba preveriť a zistiť, akým spôsobom treba jazdiť daný štýl. Pri štandardnej rekreačnej jazde sa jedná o dĺžku strmeňov, ktorá zodpovedá zhruba dĺžke vašeho ramena.
Po osadení nôh do strmeňov musíme päty zatlačiť dolu, smerovať ich von a netlačiť ich na konské boky. Vtedy získate veľmi dobrú stabilitu a pevne sa pritlačíte k sedlu. Pokiaľ to robíte naopak, získate veľmi nestabilný posed a môžete sa z koňa zošmyknúť pri každom neopatrnejšom pohybe.

bílý kůň

Mnoho ľudí sa však naučí jazdiť aj s nesprávne položenými nohami v strmeňoch a s nesprávnou polohou tela. Áno, naučí sa jazdiť, ale je to oveľa náročnejšie a pracnejšie. A nakoniec si treba uvedomiť, že nejazdím na aute, ale na živom zvierati. A tomu tiež niektoré naše správanie prospieva a niektoré mu vadí.
Takže pokiaľ nesprávnym spôsobom sedíme na koni, musíme mať na pamäti, že aj tomu zvieraťu sa ťažšie kráča a beží. A v konečnom dôsledku ide predsa o súlad obidvoch tvorov – človeka aj zvieraťa. Iba v dokonalom súlade sa dá nájsť skutočný pôžitok a jazdu si užijete nielen vy, ale aj váš kôň.