Kofeín je jedna z najväčších drog sveta, no nikto si ju nikdy neprizná. Milovníci kávy si ju vychutnávajú hneď ako sa vylejú z postele, poniektorí si k nej doprajú jednu, dve cigaretky. Naštartujú svoj organizmus a môžu vyraziť do nasledujúceho dňa a životných nástrah, ktoré ich už netrpezlivo očakávajú. Nechceme si to priznať ale áno- máme radi kávu a je to akýsi ranný rituál.
Káva má však viac využití, než si jednotlivec môže predstaviť. Začnime asi tým, že po jej vypití nie sme len nabitý väčším množstvom energie. Jej účinok má omnoho vyšší level – podporuje pamäťové bunky. To znamená, že jej užívaním, samozrejme v primeraných dávkach počas dňa, si zlepšujete aj dlhodobú aj krátkodobú pamäť. Kofeín sa vstrebáva do organizmu v tráviacom trakte už po pätnástich minútach, čo je neuveriteľne rýchly čas. Možno preto je pitie kávy také známe medzi dnešnými študentmi, ktorí sa snažia naučiť na zápočty v rapídne rýchlom čase a väčšinou v noci.

káva

Ďalším plus je jej odvodňujúci účinok. Pomáha tak telu zbaviť sa toxických látok a prispieva aj zdravej črevnej mikroflóre i správnej peristaltike čriev. Pri nechutenstve dokáže človeku nanútiť niečo si zahryznúť, dokonca sa do sýtosti najesť, pretože podporuje sekréciu žalúdočných štiav a enzýmov potrebných na štiepenie prijatej potravy. Ako vidíte má veľmi veľa pozitívnych účinkov od zdravej pamäte až po správne trávenie, no pomáha aj iným orgánom v ich prirodzenej činnosti a správnej rovnováhe. O jej účinkoch by sa mohla napísať aj kniha, možno aj dve. Je známe, že vám pomôže aj po opici, no ľuďom so slabým žalúdkom sa to neodporúča – iba ju vrátite tam, odkiaľ sa do vás dostala, a to by bolo predsa mrhanie takým drahocenným nápojom, no nie ? Ani pri vysokom tlaku sa jej pitie veľmi neodporúča, pretože má stimulačné účinky na srdce a centrálnu nervovú sústavu.

dívka

Jej užívanie však nemusí byť len vnútorné. Jej čaro sa dá využiť aj zvonku – perfektnou kávovou maskou ! čo vám takýto peeling zaručí ? Aké príjemné zmeny sa pri používaní dostavia ? Ak ju radi pijete, vypite si aj teraz šálku vašej obľúbenej zrnkovej kávy a usadeniny si naneste na pokožku. Funguje ako výborná starostlivosť v boji proti starnutiu pleti ! Ak neveríte, vyskúšajte. Už po pár očistách s kávou budete vidieť, že pleť nadobudla novší lepší vzhľad. Odumreté bunky sa odplavili spolu s kávovými usadeninami a účinky sa vstrebali do pokožky, kde začali pracovať antioxidanty s voľnými radikálmi. Ženy ju používajú aj v oblastiach, kde sa pravidelne vyskytuje celulitída – výsledky sú viac než oslnivé !