Ja aj môj, už teraz, manžel, milujeme všetko, čo symbolizuje našu slovenskú kultúru. Áno, ľudové vzory nechýbali ani na našej svadbe. Keď sme všetko len plánovali, boli sme si istí, že nebude problém zohnať svadobné šaty s folklórnymi výšivkami, obrusy, poháre alebo iné drobnosti v tomto štýle. Hold, problém to bol a poriadny. Drvivú väčšinu týchto vecí sme si museli nechať vyrobiť na objednávku a na mieru, dokonca priamo od ľudí, ktorí takéto veci vyrábajú ručne. Niečo sa nám však podarilo kúpiť aj lacnejšie a už hotové. Aj keď je to paradox, že pripraviť svadbu plnú slovenských ľudových motívov na Slovensku, môže byť problém, bohužiaľ, je. Ak si plánujete niečo podobné, verím, že vám pomôžu naše skúsenosti, a vy si svoje dokonalé šaty a iné drobnosti zoženiete omnoho ľahšie, rýchlejšie a hlavne lacnejšie.

Ženích a nevesta v ľudových krojoch

Šaty jedine na mieru
Ja som na svadbe mala normálne biele šaty s veľmi jednoduchým strihom. Chcela som však aby mali na ramienkach a na páse ľudové motívy. Tie som si musela nechať vyrobiť na mieru. Teda, šaty som si kúpila, potom som si našla šikovnú krajčírku a nechala ich ozdobiť nášivkami. Neboli teda vyšívané ručne. To by bolo veľmi náročné a hlavne drahé. Toto je asi najrýchlejšia a najlacnejšia možnosť jednoduché šaty kúpite pomerne lacno a takáto drobná úprava taktiež nestojí veľa.

Látka s vyšívanými modrými kvetovými vzormi

Pozvánky, menovky a iné papierové záležitosti
Svadobné oznámenia GRAPHICSOUL, pozvánky, menovky na stoly a iné drobnosti z papiera si proste nechajte normálne vytlačiť. Dnes už je v podstate úplné bežné, že agentúry ponúkajú možnosť svojej vlastnej potlače, ktorá stojí rovnako ako šablóny. Ak však nechcete preplatiť na grafickom návrhu, vyberte si naozaj jednoduché motívy, napríklad jeden pásik s kvietkami či inými ľudovými vzormi.

Čipkovaný obrus s kvetinovými farebnými výšivkami

A čo ďalšie drobnosti
Taniere, poháre, obrusy, toto všetko nájdete v predajniach s ľudovými vecičkami. V mestách sú to napríklad i obchody so suvenírmi, môžete si ich nechať vyrobiť na mieru a ručne alebo zalovte v skriniach vašich starých mám.