Mnoho ľudí považuje opadané jesenné lístie za niečo nepríjemné čo iba narobí bordel a čoho sa treba čo najskôr zbaviť. Veľkým dielom sa pod nechuť spracovávať lístie podpisuje zaneprázdnenosť a pohodlnosť, veď je také jednoduché zájsť do obchodu a kúpiť si granulovaný kompost.
Tak či onak, opadané listy by sme mali považovať skôr za požehnanie ako za prekážku.
Kompost z lisov má mnohé pozitívne atribúty a zároveň je to lacný a obnoviteľný zdroj, ktorým môžeme dosiahnuť úrodnú pôdu.

příroda

Takže ako vlastne listový mulč pomáha rastlinám:
• vyrovnáva teplotu v pôde: na jeseň a v zime počas rozkladu teplotu zvyšuje a v lete zase znižuje
• zvyšuje úrodnosť pôdy a znižuje potrebu hnojenia
• láka užitočné živočíchydo záhrady
• zadržuje v pôde vlhkosť a tým znižuje nároky rastlín na vodu
• zabraňuje rastu niektorých burín
• zlepšuje štruktúru pôdy a v pôde sa vďaka lepšej priepustnosti znižuje riziko erózie

Spôsoby spracovania lístia
Jednou z možností ako listy spracovať je ich posekať. Môžete to urobiť napríklad kosačkou prípadne ak bývate na dedine možno sused nájde v šope starú sečkovicu. Nechajte lístie usušiť, potom ho posekajte a rozsypte v 3-4 cm vrstve okolo stromov alebo kríkov. Takouto sečkou môžete ochrániť aj chúlostivejšie rastliny pred zimnými holomrazmi (napríklad ruže).
Ak sa vám nechce lístie sekať, môžete ho použiť po sezóne keď už je čiastočne rozložené. Vtedy ho len zarýľujte do zeme pri jesennom rýľovaní.

zahrada

Substrát z lístia
Z opadaných listov si tiež môžete vyrobiť vlastný substrát, ktorý sa dá použiť na jar pri predpestovaní zeleninových sadeníc. Lístie naplňte do kompostéra alebo ho len jednoducho nahrňte na kopu a zabezpečte proti rozfúkaniu vetrom. Na zlepšenie vlastností môžete lístie striedať s vrstvami pokosenej trávy.
Hromadu nezabudnite občas poprekladať a poliať, hlavne ak je jeseň suchá a bez zrážok. Približne po roku je kompost pripravený k použitiu.