Táto technika umenia prežíva dodnes, a to od 9. storočia z prostredia Japonska. Slovo je zložené z dvoch častí: oru (papier) a kami (poskaladať). V tomto období bolo zvykom obdarovávať sa papierovými maličkosťami rôzneho typu. Postupom storočí sa práve z tak jednoduchej a nenápadnej veci vyvinul svojbytný druh umeleckej techniky, známej ako origami a prerástol ako celosvetový fenomén.
Žeriav je v japonskej kultúre braný ako symbol nádeje. So skladaním v tvare žeriava sa spája dojemný príbeh dievčatka z roku 1955, v Japonsku. Kedy oblasť, kde dievča žilo, zasiahla atómová bomba a dievča bolo vystavené smrtiacej dávke žiarenia.

origami

Jej najlepší kamarát jej vyložil legendu o orizoru- legenda, ktorá hovorí o poskladaní 1000 žeriavov, vtedy je možné si splniť akékoľvek prianie. Dievča ich poskladalo iba 644, za snahu želať si život. Ten rok dievča umiera. Na jej počesť bolo v roku 1985 v Parku mieru, v Hirošime, postavený pomník tzv. Pomník tisíc orizuro, s jej zobrazením, držiac žeriava. Tento pomník bol darovaný obetiam atómového útoku na Hirošimu. Aj vďaka nej sa svet mohol oboznámiť o tomto hroznom čine, spolu s ním však aj o toto neobyčajné hobby.  

Dnes sa s nimi môžete stretnúť všemožne, v škole, v učebniciach, príručkách. Krása, podľa tradície, tkvie práve v ohýbaní papiera, ktorý by mal byť z jednej strany biely, z druhej farebný. Nie je možné použiť lepidlo ani nožnice. Talent ľudí, ktorý tomuto fenoménu podľahli je práve v tomto. Iným spôsobom je kirigami. Odlišuje sa tým, že je povolené strihanie papiera.
Pôvodná technika tolerovalo iba jeden tvar- štvorec. Moderné prevedenia vedia brať v úvahu aj obdĺžnik alebo kruh.

umění

Skladanie papierových lodičiek je asi jedna z vecí, ktoré ste sa už v detstve učili, alebo také lietadlá? Určite to môže byť zaujímavý a kreatívny spôsob ako zabaviť deti. Taktiež, ak neradi zahadzujete starý papier alebo neradi kupujete komerčné darčeky, dajú sa využiť rôznymi spôsobmi- ako ozdoby počas sviatkov alebo originálny malý darček. Papier pre vás už nikdy nebude len papierom.
Na internete, rovnako ako v knihách či inštruktážnych videách, sa dnes môžete dostať k rôznym tvárnostiam. Ide o veľmi jednoduché veci, no postupne sa môžete dopracovať až ku profesionálnemu levelu.
Pri origami, ako pri každom inom hobby, čas plynie rýchlejšie a nie je to len tak strávený čas! Toto skladanie papiera učí najmä trpezlivosti, obratnosti a kreatívnej práci s papierom.