Citrónová tráva doplní všetky pokrmy, v ktorých sa nachádza zázvor, čili, koriander, alebo kari. Hodí sa tiež k morským plodom, rybám a hydine. Okrem toho má i liečivé účinky. Za spomenutie stoja najmä tie antibakteriálne. Odvar z citrónovej trávy vám pomôže aj pri nádche, či chrípke.
Zopár informácií z botaniky
- Citrónová tráva pochádza z juhovýchodnej Ázie.
- Ide o trvalú tropickú trávu.
- Slovenský názov je Vôňavec, český voňatka citrónová
- Poznáme viac ako tridsať druhov citrónovej trávy
Začíname s pestovaním
Citrónovú trávu môžete začať pestovať dvoma spôsobmi. Ak si zakúpite už vyrastenú rastlinu, ide samozrejme o rýchlejší spôsob. V tomto prípade sa ku vám dostane pravdepodobne západoindická odroda ( Cymbopogon citriodorus ).
Pestovať ju však môžete aj zo semien. Dostanete ich pomerne bežne a nemusíte sa obávať ani vysokej ceny. Drobnou nevýhodou je ich nízka klíčivosť, takže sa musíte zmieriť s tým, že vám nikdy nevyklíčia všetky semienka. Preto ich pre istotu vysejte vždy o čosi viac.
Semená môžete vysievať počas celého roka. Základom je dostatočná teplota, a to okolo dvadsiatich až dvadsiatich troch stupňov Celzia a dostatočná vlhkosť. Semienka uložte na povrch klasického substrátu. Následne ich jemne zatlačte a ďalšiu hlinu na nich už nepridávajte. Semená dobre zalejte a nádobu zakryte mikroténovým vrecúškom. Keď vyklíčené rastlinky trochu podrastú, rozsaďte ich do samostatných a hlavne väčších kvetináčov.
Na leto von- na zimu dnu
Citrónová tráva pochádza z omnoho teplejších oblastí, ako je Slovensko. Preto ju môžete pestovať iba v interiéri. Počas leta jej prospeje pobyt na balkóne, terase, či záhrade, avšak zimu by vonku neprežila. Preto ju musíte premiestniť do chladnejšej miestnosti a obmedziť zálievku, alebo ju nechať v teplom byte, napríklad na parapetnej doske a polievať rovnako, ako počas leta.
Staršie a dostatočne statné rastliny, môžete na leto pokojne vysadiť do voľnej pôdy. Na jeseň ich však musíte vykopať a zasadiť do väčšej nádoby.