Psie pazúry dokážu rásť naozaj rýchlo. Istú výhodu majú psi žijúce v meste. pri chôdzi na betóne, či asfalte, sa im totiž prirodzene obrusujú, takže nie je potrebné pravidelné strihanie. Ak ale pes žije na dedine, alebo s ním na prechádzky chodíte výhradne do prírody, pazúry sa nemajú ako prirodzene skracovať, takže musíte nastúpiť vy a kliešte. So psom by ste však celkovo mali chodiť aj na miesta, kde je podklad pevný. Prirodzené obrusovanie pazúrov je totiž preňho lepšie. na rozdiel od mačiek, psi nepoužívajú škrabadlá, takže tieto podmienky v domácnosti nenapodobníte.

packy
 
Ak ste túto činnosť ešte nerobili, minimálne prvýkrát navštívte veterinára. Po tom, ako uvidíte na vlastné oči, ako strihať pazúry správne, sa môžete do tohto zákroku pustiť i sami. Je dobré, ak veterinára požiadate o to, aby ste si strihanie mohli vyskúšať pod jeho dohľadom. Základom je totiž nezasiahnuť už živú časť. Psi majú približne v polovici pazúrov nervy. Ak do nich zastrihnete, pazúry začnú krvácať, psovi spôsobíte bolesť a hrozí i riziko zanesenia infekcie. Pri takejto nehode, nemusíte robiť paniku. Zastavte krvácanie a miesto dobre vydezinfikujte. Ideálne je maž po ruke špeciálny sprej, ktorý je určený na zastriekavanie kravských kopýt. Na rane vytvorí ochranný film, čím zabráni preniknutiu infekcie do tela. Dostanete ho v niektorých chovateľských potrebách, na internete, alebo priamo vo veterinárnej ambulancii.
 
huňatý pes

Zaobstarajte si kvalitné kliešte. Obyčajnými nožnicami psie pazúry neostriháte, pretože sú príliš tvrdé. Jedná sa o špeciálny nástroj, určený pre zvieratá. Ak sa po ostrihaní rozštiepa konce pazúrikov, použite klasický pilník na nechty, pokojne i kovový a dané miesta upravte. Psovi by sa labky zachytávali o koberec, ostatné tkaniny, alebo o vlastnú srsť.
Nezabúdajte aj na pravidelnú hygienu, a to najmä počas zimy. posypová soľ, ktorý sa dostane pod pazúry nie je pre psa vôbec príjemná. Po prechádzke preto vždy opláchnite celé labky i s vankúšikmi, čistou vodou.