Pri navrhovaní interiérov alebo novostavieb (poprípade rekonštrukcii) sa určite zameráme na mnohé detaily, medzi ktoré patrí aj výber a následné umiestnenie tých správnych dverí. Musíme sa spoľahnúť na ich estetické, ale aj praktické vlastnosti. Populárnou voľbou posledných rokov a riešením pre moderný interiér nám ako dokonalá ukážka poslúžia sklenene dvere, ale možností je samozrejme viac. Zamerajme sa tak bližšie na tému dverí a správne riešenie.

dveře skleněné

Na aké detaily by sme sa pri ich výbere mali zamerať?
Tvar, materiál, spôsob ovládania, funkčnosť, estetika, dizajn, priepustnosť svetla, tlmivé vlastnosti. Každé z dverí môžu mať dominantné vlastnosti na strane jednej, na strane druhej určitú absenciu, najmä v prípade cenovo nižšej voľby. Naopak u tých drahších (napr. dverí zo skla) spomenuté vlastnosti z veľkej časti dominujú, ale pochopiteľne každý z nás možno uprednostní iné priority a mali by sme si tak vopred rozmyslieť, aké vlastnosti od dverí vlastne očakávame, respektíve za akým účelom ich chceme využiť.

  • Pri výbere si môžeme objednať z ponuky zhotovených produktov, ale takisto existuje možnosť zhotovenia dverí na mieru, ale toto prevedenie vyjde spravidla drahšie. Priplatíme si najmä pri originálnom návrhu architekta.

K jedným z hlavných účelov dverí by sa mala radiť ich schopnosť izolovať, respektíve deliť priestor, dopriať dotyčným priestorom súkromie a chrániť nás pred rušivými faktormi (a zvukmi), ktoré vychádzajú zo susedných miestností. Zvukovú izoláciu dverí oceníme prakticky všade, teda v obytných, ale aj pracovných či technických miestnostiach. Súkromie je potrebné pre každého z nás a to ako počas relaxu, tak aj v situáciách, v ktorých sa musíme plnohodnotne sústrediť na naše povinnosti.

barevné dveře

Nezabudnime pozornosť venovať aj materiálom, kedy sa v prípade drevených dverí radia k favoritom buk či javor, v moderných interiéroch zasa africké dreviny, ale posledné roky hlavne celosklenné dvere. Ide o populárnu alternatívu v prípade, ak chcete vsadiť na elegantný dizajn a praktickejšie vlastnosti na čele s dokonalým osvetlením priestoru tam, kde chýbajú okná.