USA v piatok viac ako zdvojnásobili tarify čínskeho tovaru na 200 miliárd dolárov (153,7 miliardy libier) v prudkej eskalácii ich obchodnej vojny.
 
Skoršie, vrchný ekonomický poradca pána Trumpa, Larry Kudlow, povedal, že „obe strany budú trpieť“ z obchodného sporu.

import
 
Pán Trump však neskôr znížil vplyv zvýšenia ciel na USA.
 
"Máme pravdu tam, kde chceme byť s Čínou. Pamätajte, že sa s nami dohodli a snažili sa o opätovné prerokovanie," napísal pán Trump v príspevku na Twitteri.
 
V piatok zvýšili USA 10% sadzbu na čínsky tovar v hodnote 200 miliárd dolárov – vrátane rýb, kabeliek, oblečenia a obuvi – na 25%.
 
Úrad Spojených štátov obchodný zástupca má tiež povedal, že bolo nariadené, aby "začať proces zvýšenie cla na v podstate všetkých zostávajúcich dovozov z Číny, ktoré sú v hodnote približne 300 miliárd $".
 
Čína uviedla, že bude odvetné opatrenie, ale neoznámila žiadne podrobnosti vrátane toho, kedy by podnikla kroky.
 
Ekonómovia uviedli, že 25% sadzba bude pre podniky oveľa ťažšie absorbovať ako 10%, čo znamená, že s väčšou pravdepodobnosťou prenesú časť nákladov na spotrebiteľov.
 
Na otázku v rozhovore pre Fox News Sunday, či je správne povedať, že za tarify platili americké podniky a americkí spotrebitelia, pán Kudlow povedal: „Áno, do určitej miery.
 
"Obe strany budú na to trpieť."
 
Pán Kudlow tiež povedal, že existuje "silná možnosť", že pán Trump sa stretne s čínskym prezidentom Xi Jinpingom na samite G20 v Japonsku koncom júna.
 
Čínske odvetné opatrenia
Čína v piatok povedala, že "hlboko ľutuje" rozhodnutie USA zvýšiť sadzby a že bude musieť odvetné opatrenia s "potrebnými protiopatreniami".
 
V minulosti Číňania zaviedli odvetné tarify takmer okamžite po nadobudnutí platnosti sadzieb v USA.

čína
 
Čína odpovedala, že nebude prehltnúť žiadne „horké ovocie“. Komentár má byť zverejnený v pondelok vo vládnucom denníku Ľudovej strany.
 
USA argumentujú, že obchodný prebytok Číny s USA je výsledkom nekalých praktík, vrátane štátnej podpory pre domáce spoločnosti. Taktiež obviňuje Čínu, že kradla duševné vlastníctvo od amerických firiem.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup